Polpak

piątek, 25 września 2020

Słuchawki Focal Listen Professional - zapowiedź testuSłuchawki typowo profesjonalne przetransferowane do domowego hi-fi? A dlaczego nie? Wielokrotnie na blogu opisywałem studyjne słuchawki w połączeniu z normalną elektroniką użytkową - i takie słuchawki tu sprawdzają się świetnie. To, że coś ma nalepkę "professional" lub "PRO" nie oznacza, iż nie może z powodzeniem być używane w warunkach domowych. Ba! Często sprzęt profesjonalny jest nawet tańszy od tzw. audiofilskiego, a jakością wcale, a wcale mu nie ustępuje (a zazwyczaj nawet przewyższa!).

Od warszawskiego dilera MIP Sp. z o.o. właśnie przyjechały do mnie francuskie słuchawki Focal Listen Professional (zobacz TUTAJ oraz TUTAJ). Słuchawki te oczywiście z natury są przeznaczone do użytku studyjnego - ale mają też swoich "audiofilskich braci" Focal Listen oraz Focal Listen Wireless. Obu oczywiście z segmentu konsumenckiego hi-fi.

* * *

Focal Listen Professional to wokółuszne słuchawki zamknięte, stanowiące niezbędne narzędzie pracy przy produkcji muzyki. Ich balans tonalny oraz precyzja, jeśli chodzi o spektrum audio sprawiają, że są one idealne do oceny jakości dźwięku. Ponadto, ich wygoda i akcesoria, cechują idealne słuchawki dla osób podróżujących służbowo. Klasa brzmienia i dynamika tych słuchawek są wręcz zaskakujące, biorąc pod uwagę, że porównywalny poziom jakości jest zwykle zarezerwowany dla droższych modeli.

Dbałość o szczegóły Listen Professional uwidacznia się również dzięki wielu patentom i technologiom, które należą do Focal. W związku z tym, opracowano na przykład zupełnie nową membranę przetwornika. Głównym celem było zaproponowanie rozwiązania, które zachowałoby pełną dynamikę oryginalnego utworu, jednocześnie dokładnie odtwarzając każdy szczegół całego spektrum audio. Pomimo tego, że są to słuchawki zamknięte, reprodukują bardzo żywy dźwięk, dając wrażenie słuchawek półotwartych, jednocześnie zapewniając poziom izolacji słuchawek zamkniętych.

Akustyka będąca wynikiem eksperckiej wiedzy inżynierów Focal. Przetwornik głośnika otrzymał zawieszenie wykonane w 100% z Mylaru, podczas gdy centralna kopułka składa się ze stopu Mylar-tytan, aby zapewnić większą sztywność i rozszerzoną odpowiedź częstotliwościową w górnym końcu spektrum. Tak więc, część ruchoma jest wyjątkowo lekka, umożliwiając przetwornikowi przekroczenie 40 kHz na płaskim deflektorze. Reprodukcja rejestrów basowych i sub-basowych również zyskała dużą uwagę. Zespół naszych inżynierów zdołał połączyć dwa czynniki, które są bardzo mało kompatybilne: częstotliwość strojenia, która jest teraz tak niska, jak to tylko możliwe i wyjątkowo niskie zniekształcenia (0,3% przy 1 kHz - 100 dB).

Pady nauszne stworzone dla idealnego brzmienia i izolacji. Rozmiar poduszek nausznych (wysokość, szerokość i głębokość) daje im objętość, która pozwala osiągnąć wspaniały balans tonalny. Mikrofibra zapewnia bardziej liniową odpowiedź basów, dostarczając jeszcze lepszych doznań akustycznych, podczas gdy tkanka akustyczna, która znajduje się bliżej głośnika, zapewnia doskonałą absorpcję i liniowość w rejestrze 3-9 kHz. Basy oraz sekcje o niższym zakresie średnich tonów zyskują na znakomitej równowadze tonalnej i doskonałej artykulacji, gdzie na ogół kompresja i pasmo przenoszenia ponoszą straty w słuchawkach z zamkniętym tyłem.

Zaprojektowane specjalnie z myślą o częstym i intensywnym użytkowaniu. Listen Professional wyposażone zostały również w pałąk na głowę o niepowtarzalnym wzornictwie, zapewniającym komfort i trwałość. Jego wygięcie pozostaje niezmienne, niezależnie od kształtu i wielkości głowy użytkownika. W połączeniu z warstwą silikonu umieszczoną pod pałąkiem nagłownym, mamy zapewnione równomierne rozłożenie ciężaru na głowie, zapobiegając odczuwaniu przez użytkownika ciśnienia w niektórych obszarach, co może być bardzo niekomfortowe podczas długich sesji odsłuchowych. Poziomy i pionowy obrót muszli działa dzięki jednej części: złączu zintegrowanemu w każdej z nich. Muszle posiadają również czarną, strukturalną powłokę zewnętrzną, dzięki czemu są odporne na uderzenia i zadrapania.

Akcesoria w zestawie
Sztywny futerał. Termoformowana wytłoczka w kształcie słuchawek. Może przechowywać jeden kabel i klucz iLok® (do nabycia osobno), wszystko w kompaktowych wymiarach. 
Dwa kable z miedzi OFC 24AWG o bardzo niskiej rezystancji:
• 5 m spiralny do użytku domowego
• 1,2 m wyposażony w złącze jack 3,5 mm stereo
• Adapter jack 3,5 mm i 6,35 mm

Specyfikacja techniczna
• Typ: słuchawki nauszne zamknięte,
• Impedancja: 32 Ohmów
• Czułość: 122 dB SPL przy 1 kHz - / 1 Vrms
• THD: 0,3% przy 1 kHz / 100 dB SPL
• Pasmo przenoszenia: 5 Hz - 22 000 Hz
• Wymiary: 239 x 212 x 111 mm
• Masa: 280 g

Z odtwarzaczem przenośnym FiiO M11

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację