Polpak

sobota, 17 lutego 2018

Wzmacniacz Cayin CS-120SA

CS-120SA - zdjęcie ze strony Cayin
Wstęp
Dalekowschodni Cayin (a w zasadzie Zhuhai Spark Electronic Equipment Co. Ltd., bo tak brzmi nazwa firmy) od kilku już lat przyzwyczaja światowych audiofilów, że nie jest już producentem sprzętu opartego wyłącznie na lampach elektronowych. W ostatnim czasie pojawiła się cała seria urządzeń nawet już nie hybrydowych (lampowo-transystorowych) ale stricte tranzystorowych. Ba! - wprowadzono też liczne sprzęty przenośne jak odtwarzacze plikowe, DACi, mini-wzmacniacze, etc. Cayin powoli, acz skutecznie, rozszerza swoje portfolio. Pokłosiem tego jest również najnowszy TRANZYSTOROWY wzmacniacz zintegrowany, czyli tytułowy Cayin CS-120SA (zobacz TUTAJ). Przyjechał do mnie w ubiegłym miesiącu prosto od krajowego dystrybutora Cayin - firmy Studio 16 Hertz z Tych. Nota bene równolegle znanego i cenionego wytwórcy fantastycznych kolumn głośnikowych o tej samej nazwie (zobacz TUTAJ).

Cayin
Jako że już wielokrotnie opisywałem sprzęty marki Cayin, przypomnę jedynie najważniejsze informacje o producencie. Właścicielem marki Cayin jest duża firma Zhuhai Spark Electronic Equipment Co. LTD zlokalizowana w mieście Zhuhai w chińskiej prowincji Guangdong (pol. Kanton) w południowych Chinach. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1993 roku jako inwestycja gigantycznej chińskiej firmy AVIC International Co., LTD z myślą o projektowaniu i wytwarzaniu profesjonalnych urządzeń audio klasy hi-fi. Z czasem utworzono własną markę Cayin, która często funkcjonuje na rynku pod nazwą Cayin Spark. Przez ponad 20 lat funkcjonowania przedsiębiorstwo intensywnie inwestowało w bazę projektowo-badawczą, produkcyjną oraz kontrolną, a także w doświadczoną i kreatywną kadrę inżynierską. W efekcie tego Cayin stał się jedną z najbardziej rozpoznawanych chińskich marek na świecie, a Zhuhai Spark Electronic Equipment Co,. Ltd najbardziej znaną chińską firmą przemysłu audio hi-fi. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 150 wysoko wykwalifikowanych pracowników, w tym aż 20 inżynierów. Aktualne moce produkcyjne określane są na 50 000 sztuk urządzeń na rok. Firma eksportuje swoje wyroby do ponad 20 krajów zarówno europejskich, jak i amerykańskich oraz azjatyckich. Godnym podkreślenia jest że, Cayin wytwarza też urządzenia na zamówienie dla największych tuzów rynku audio hi-fi (nie piszę jakich, ale jest to łatwe do wyszukania w Internecie).

Wrażenia ogólne i budowa
Zanim przejdę do opisu powłoki zewnętrznej i funkcji Cayin CS-120SA warto zaznaczyć, że jest to wzmacniacz tranzystorowy, zaopatrzony w japońskie tranzystory Hitachi 2SK1058/2SJ162. Co istotne, wewnątrz zainstalowano pełnoprawny DAC PCM DSD oparty o kość AK4490 japońskiej firmy Asai Kasei Microdevices. Wzmacniacz ma dwa tryby pracy: Hi-Power i Lo-Power, ten pierwszy dostarcza moc 2 x 55 Wat, zaś drugi - 2 x 120 Wat. Przy czym maksymalny pobór mocy to aż 600 Wat!

Urządzenie dostarczane jest w gigantycznym podwójnym kartonie. Ma to swoje uzasadnienie albowiem CS-120SA to bardzo duży kloc - ma duże rozmiary (435 x 470 x 174 mm) oraz dużą masę (26 kg). Nie są to aż tak olbrzymie gabaryty jak opisywany przeze mnie niedawno Yaqin MS-650B (czytaj test TUTAJ), ale do wypakowania z pudła i ustawiania Cayina na półce także potrzeba nieco krzepy.

Wracając do zawartości opakowania. W zestawie znajduje się oczywiście przewód sieciowy, instrukcja obsługi oraz płytka instalacyjna drivery wewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego. Są też białe rękawiczki bawełniane oraz komplet zapasowych bezpieczników. Jest również i pilot zdalnego sterowania - masywny, aluminiowy.

Obudowa wzmacniacza jest wyjątkowo solidna i masywna - uwagę zwracają boczne użebrowania sporych radiatorów, których zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru ciepła z wnętrza obudowy albowiem urządzenie grzeje niczym piec martenowski. Cała obudowa wykonana jest z grubych metalowych płyt, co ma oczywisty wpływ na masę urządzenia (26 kg). Górna płyta jest przykręcona ośmioma imbusami - więc z łatwością można dobrać się do wnętrza (jeżeli ktoś potrzebuje).

Design CS-120SA jest charakterystyczny dla wzmacniaczy Cayina (niezależnie czy lampowych, czy tranzystorowych). To wizualna asceza z logicznym umieszczeniem regulatorów na froncie i typowymi dla marki przyciskami i regulatorami. Cayin przez lata wykształcił własny styl - i to doskonale widać.

Panel frontowy to solidna metalowa płyta, na której po środku wkomponowano płytę akrylową, zaś po obu jej bokach wstawiono aluminiowe nakładki z nią się łączące i tworzące jedność. Bardzo atrakcyjnie to wygląda. Centralną część panelu (na akrylowej jego części) zajmuje gigantyczne aluminiowe pokrętło głośności, które w środku ma wbudowany wychyłowy wskaźnik VU dodatkowo podświetlany na biało. Wielce intrygujący gadżet. Po obu bokach gałki wzmocnienia (ale już na aluminiowych płytach) wycięto po pięć okienek (czyli razem jest ich 10), w których umieszczono białe napisy podświetlane od środka. Informują o wybranym aktualnie źródle (trzy analogowe RCA, analogowe XLR i trzy cyfrowe), wybranym trybie pracy (Hi-Power i Lo-Power) oraz aktywnej funkcji wyciszenia (tzw. mute). Do wyboru źródła służy przycisk znajdujący się po lewej stronie gałki wzmocnienia, a po przeciwnej stronie zamontowano przycisk trybu pracy Hi-Power lub Lo-Power -  ten pierwszy dostarcza moc 2 x 55 Wat, zaś drugi - 2 x 120 Wat. Co ciekawe, wskaźniki (diody) pokazujące częstotliwość próbkowania DACa PCM DSD (opartego o kość AK4490 japońskiej firmy Asai Kasei Microdevices) umieszczono z ...tyłu urządzenia. Bardzo to nietypowe. I niepraktyczne, bo trudno spodziewać się, że ktoś będzie zapuszczał żurawia wgłąb szafki audio. Z drugiej strony można ustawić CS-120SA na szafce w taki sposób, aby móc swobodnie zajrzeć na tylny panel.

Tył urządzenia zajmuje dość spora ilość rozmaitych gniazd jaki i wspomniane powyżej diody wskazujące częstotliwość próbkowania sygnału (PCM i DSD). Jest ich aż 10 i są różnokolorowe. Znajdują się tuż nad wejściami cyfrowymi (S/PDIF koaksjalne oraz USB - brak Toslink) do wewnętrznego konwertera c/a. Jest też wyjście cyfrowe koaksjalne. Górną część panelu tylnego zajmują wejściowe gniazda analogowe - para XLR (bardzo solidnych) oraz trzy pary RCA. Poniżej zamontowano pojedyncze terminale głośnikowe podobne do WBT. Po prawej stronie zamontowano gniazdo sieciowe IEC (zintegrowane z komorą bezpiecznika), a tuż nad nim centralny włącznik zasilania. Wzmacniacz posadowiony jest na czterech stopach antywibracyjnych gumowej jakości.

Dane techniczne
Moc wyjściowa: Hi-Pwr: 2 x 120 W (1 kHz, 8 Ω), Lo-Pwr: 2 x 55 W (1 kHz, 8 Ω)
Pasmo przenoszenia: <= 20 Hz – 35 kHz (+/- 1 dB)
Zniekształcenia THD: 0,2 % (1 kHz, 100 W, 8 Ohm)
Stosunek sygnał/szum: 90 dB
Czułość wejściowa: 600 mV
Pobór mocy: < 5 W (stand-by), 280 W (Lo-Pwr), 600 W (Hi-Pwr)
Wymiary (S x G x W): 435 x 470 x 174 mm
Masa: 26 kgBardzo solidny sposób pakowania


Niezły design a'la Cayin


Żebra, wszędzie żebra


Olbrzymia gała-regulator z wkomponowanym weń VU-metrem

Tył urządzenia (zdjęcie ze strony Cayin)

Wejścia i wyjście cyfrowe z tylu urządzenia; uwagę zwracają diodowe sygnalizatory częstotliwości próbkowania usadowione nad wejściami cyfrowymi (a nie na froncie!)

Na samej górze magnetofon Marantz, po środku - DAC Audio-gd NFB-7.77

Cayin CS-120SA w systemie testowym

Po prawej stronie (na podłodze) stoi wzmacniacz lampowy Cayin MS-650B

Wrażenia dźwiękowe
Do wzmacniacza najpierw podłączyłem moje dyżurne kolumny podłogowe Living Voice Auditorium R3, potem zaś podstawkowe Resonus Studio. Wewnętrzny DAC we wzmacniaczu "nakarmiłem" sygnałem cyfrowym pochodzącym ze streamera sieciowego Auralic Aries Mini. Wzmacniacze porównawcze to Cayin MS-650A, Hegel H160 i Pathos Classic One MKIII. Przewody za każdym razem to Perkune Audiophile Cables serii Elite. Szczegółowa lista sprzętu towarzyszącego wymieniona jest na końcu niniejszego tekstu.

Kilka słów użytkowych. Aby wzmacniacz osiągnął optimum swoich zdolności sonicznych najpierw musi porządnie się nagrzać. Zabiera to jakieś 15 - 20 minut od chwili włączenia, potem sprzęt gra na 100 % swojego potencjału. Poza tym najwyższej jakości sygnał zapewniają gniazda XLR - jest czyściej, przestrzenniej i bardziej zróżnicowanie. Jeżeli chodzi natomiast o różnice w trybach pracy Hi-Power (2 x 120 W)  i Lo-Power (2 x 55 W). Wygodna rzecz, bo umożliwiająca dostosowanie wzmacniacza do współpracy z różnymi kolumnami. U mnie, wbrew rekomendacji dystrybutora Studio 16 Hertz, lepiej (i to zdecydowanie lepiej!) sprawdził się tryb Lo-Power, najprawdopodobniej dlatego że używałem przede wszystkim wysokoskutecznych kolumn Living Voice Auditorium R3 o efektywności 94 dB. W trybie Hi-Power było po prostu "za dużo" dźwięku - zbyt obfitego, za bardzo nachalnego i bezpośredniego. Zaś w Lo-Power wszystko było idealne. Symetryczne i proporcjonalne.

Na początek opisu wrażeń odsłuchowych napiszę, że CS-120SA to specyficznie grający wzmacniacz - we własnym stylu, indywidualnym sznycie, oryginalnej estetyce. Nie, absolutnie proszę się nie zrażać, albowiem pomimo. iż charakterystyka brzmieniowa tranzystorowego Cayina nieco odbiega od typowej średniej audio hi-fi, to jest brzmienie na wskroś atrakcyjne, mocno sugestywne i przepięknie soczysto-plastyczne. Silnie podkreślające średnicę, pogrubiające basy, jak i ogólnie zagęszczające dźwięk, ale w korzystnym znaczeniu tego słowa. CS-120SA swym dźwiękiem przypomina nieco konglomerat brzmienia typowego dla lamp elektronowych KT88 ("mięso" w dźwięku i plastyczny bas), firmy Musical Fidelity (nieprawdopodobna, nomen omen, muzykalność) oraz Naim (motoryczny bas, substancjalna, lecz czytelna do kwadratu, średnica). Taki to właśnie, w skrócie pisząc, jest tranzystorowy najnowszy Cayin. 

W rezultacie powyższego, piec ten niezbyt dobrze zgra się z ciepłymi kolumnami, takimi, które mają tendencję do zagęszczania i dodatkowego wypełniania średnicy. Takowe zestawienie może być dość trudnostrawne przynosząc ciepłą i lepką kluchę o zbyt gęstej treści i zbitej substancji. Zaś z kolumnami szybkimi, transparentnymi oraz rozdzielczymi powinno być bardzo dobrze, o ile nie wybitnie. Śpieszę więc zapewnić Czytelnika, iż moje testowe Living Voice i Resonus zagrały idealnie! Dziarsko i witalnie. Absolutnie bez mułu i bez woalki - na 100 % drive'u. Czysto i transparentnie.  

Muszę uczciwie zaznaczyć, iż lubię styl brzmienia jaki reprezentuje tytułowy Cayin - bezpretensjonalne granie umocowane na lekko podpalonym, motorycznym basie, połączone z żyzną i soczystą średnicą, jak i śpiewnymi sopranami nie zdradzającymi żadnych tendencji do syczenia i natarczywości. Plastyczna i masywna charakterystyka z powiększoną i poszerzoną sceną, z organicznym brzmieniem oraz dużą bezpośredniością. Przy czym jest to przekaz na wskroś kulturalny - obfity, acz subtelny. Cielesny, lecz sensualny. Dbający zarówno o ogół nagrania, jak i jego szczegóły i detale. Nacechowany harmonią i proporcjonalnością - dobrze skrojony. Fizjologiczny.

Wypada wspomnieć o wewnętrznym DACu, tym bardziej że to niebagatelny przetwornik PCM DSD oparty o kość AK4490 japońskiej firmy Asai Kasei Microdevices. Porównywałem go z z trzema konwerterami: Pioneer U-05, S.M.S.L. M7 oraz Audio-gd NFB-7.77, a więc z urządzeniami z trzech odmiennych półek cenowych. Uczciwie trzeba przyznać, że Cayin bardzo dobrze zna się na aplikacjach konwerterów - i to też tu słychać. Może wewnętrzny DAC nie gra jak high-end, lecz jest to poziom rzetelny i uczciwy, zapewniający dobrą rozdzielczość, niezłe wysycenie oraz więcej niż prawidłową równowagę tonalną. Doświetlający większe i mniejsze szczegóły, precyzyjnie obrysowujący dźwięki, wypełniający chudawe tony. Do strumieniowania Tidal HiFi/Mastrer wystarczający z nawiązką. A nawet ciut więcej.

Konkluzja
Cayin CS-120SA to mocarny tranzystorowy wzmacniacz o motorycznym, bezpretensjonalnym i przestrzennym brzmieniu, z lekkim pogrubieniem basów oraz dogęszczeniem średnicy. Dysponujący plastycznym, wysokoefektywnym i żyznym dźwiękiem, zapewniającym koncertowe i substancjalne granie na bardzo wysokim poziomie jakościowym. Warunek sine qua non - optymalny dobór kolumn, najlepiej szybkich i transparentnych. W takich warunkach Cayin CS-120SA zagra idealnie, bo synergicznie i na 100 % potencjału. Wartością dodaną wzmacniacza jest jego solidny wewnętrzny DAC (AK4490 Asai Kasei Microdevices), który jest więcej niż li tylko czczym dodatkiem, a pełnowartościowym urządzeniem. Brawo Cayin!

Cena w Polsce - 12 000 PLN.

System testowy
Wzmacniacze: Hegel H160 (test TU), Yaqin MS-650B (test TU) i Pathos Classic One MKIII (test TU).
Kolumny: Living Voice Auditorium R3 (test TU), Resonus Studio (test TU) i Guru Audio Junior (test TU).
Odtwarzacz CD: Musical Fidelity A1 CD-PRO.
Odtwarzacz sieciowy: Auralic Aries Mini (test TU).
DACi: Pioneer U-05 (test TU), S.M.S.L. M7 (test TU), Audio-gd NFB-7.77, Resonus Dictum (test TU), iFi nano iOne (test TU) oraz Encore mDSD (test TU).
Komputery: MacBook Apple Pro i Dell Latitude E6440.
Gramofon: Nottingham Analogue Horizon (test TU).
Wkładka gramofonowa: Ortofon 2M Black (test TU).
Przedwzmacniacze gramofonowe: Musical Fidelity MX-VYNL (test TU) i 1ARC Arrow SE (test TU).
Tunery: Rotel RT-1080, Sansui TU-5900 i Tivoli Model One (test TU).
Magnetofony kasetowe: Nakamichi Cassette Deck 1 (test TU) i Marantz 5020 (test TU).
Minisystem: Pioneer P1-K (test TU).
Słuchawki: Fostex TH-610 (test TU), Meze 99 Neo (test TU), MEE Audio Matrix 2 (test TU), Audictus Achiever (test TU) i Final Audio Design Pandora Hope VI (test TU).
Wzmacniacze słuchawkowe: Pioneer U-05 (test TU) i S.M.S.L. M7 (test TU).
Kondycjoner sieciowy: Xindak PC-200V (test TU).
Akcesoria: podstawa antywibracyjna Rogoz-Audio 3SG40 (test TU), podstawy głośnikowe Rogoz-Audio 4QB80 (test TU), podstawy głośnikowe Solid Tech, stopy antywibracyjne Rogoz-Audio BW40, szafka audio Solid-Tech Radius Duo 3 (test TU), mata gramofonowa Harmonix TU-800EXi (test TU) i krążek dociskowy do gramofonu Clearaudio Clever Clamp (test TU). Kondycjoner masy dla głośników QAR Dynamit (test TU). Zatyczki do gniazd RCA Sevenrods. Zworki głośnikowe Sevenrods Speaker Jumper.
Przewody audio rozmaite, ale głównie Perkune Audiophile Cables.2 komentarze:

  1. dzień dobry, co Pan sadzi o połączeniu tego wzmacniacza z pyolami diamond, 28 lub 30tką?
    dziękuję Grzegorz

    OdpowiedzUsuń
  2. Rekomenduję połączenie z PD 28 lub PD30. Świetne głośniki za stosunkowo umiarkowane pieniądze.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację